Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Dywizjon 303 – krótkie streszczenie lektury

Arkady Fiedler był znanym pisarzem i podróżnikiem. Treść jego książek oddawała jego pasję, czyli podróże. Do najbardziej znanych dzieł autora należą „Ryby śpiewają w Ukajali”, „Bichos, moi brazylijscy przyjaciele” oraz „Orinoko”. W czasie wojny miał okazję poznać pilotów myśliwców z Dywizjonu 303, których opisał w swojej książce.

Opracowanie lektury „Dywizjon 303”

– Pomysł książki o dokonaniach lotników z Dywizjonu 303 zrodził się, kiedy odnosili oni ogromne sukcesy w Bitwie o Wielką Brytanię. Ich sukcesy opisywane były w zagranicznych prasach. Arkady Fiedler chciał podjąć się napisania szerszej relacji o Dywizjonie 303, na co wydał zgodę gen. Władysław Sikorski.

–  Książka „Dywizjon 303” ukazała się w 1942 roku w Londynie, dopiero po roku druk trafił do okupowanej Polski i był rozprowadzany w nielegalnym obiegu.

– Akcja rozgrywa się w sierpniu i wrześniu 1940 roku. Miejsce akcji to przestrzeń powietrzna nad Wielką Brytanią oraz miejsce stacjonowania Dywizjonu 303, czyli lotnisko Northolt pod Londynem.

– Książka jest świadectwem bohaterstwa i odwagi polskich lotników. Arkady Fiedler pisał swoje dzieło ku pokrzepieniu ser Polaków w czasie wojny.

Streszczenie wydarzeń

streszczenie lektury dywizjon 3031. Bitwa o Brytanię musiała powstrzymać inwazję wojsk niemieckich na Anglię, w przeciwnym razie wojnę wygrałyby hitlerowskie Niemcy. Niemieckie myśliwce ruszyły do ataku 8 sierpnia, a bitwa toczyła się aż do połowy września.

2. W bitwie znaczący udział miał polski Dywizjon 303, w którym byli młodzi, polscy lotnicy. W czasie bitwy zastrzelili oni łącznie 126 niemieckich samalotów.

3. Już na początku Polacy odznaczyli się odwagą i w pierwszej potyczce strącili pięć niemieckich samolotów.

4. Porucznik  Ferić w kolejnym starciu i pogoni za niemieckim samolotem, dotarł aż nad morze. Tam jednak została trafiona jego maszyna i musiał on wyłączyć silnik. Koledzy z dywizjonu osłaniali go przed atakiem, natomiast sam porucznik poszybował w bezpieczne miejsce i wylądował na polu.

5.Podczas kolejnych potyczek opisany jest wyczyn sierżanta Karubina. Kiedy dostrzegł samotny myśliwiec, ruszył za nim, cały czas ostrzeliwując. Kiedy skończyła mu się amunicja, przeleciał tak blisko wrogiego samolotu, że ten runął na ziemię.

6. Sukcesy Dywizjonu 303 doceniane były zarówno przez dowódcę, generała Sikorskiego, jak i władze brytyjskie.

7. Kilka dni później Polacy strącili aż osiemnaście maszyn. Porucznik Daszewski zdołał wydostać się z samolotu i ranny wyskoczył ze spadochronem. Wylądował w pobliżu wsi i został odwieziony do szpitala. Sierżant Wünsche musiał również opuścić uszkodzony samolot, jednak zbyt szybko otworzył spadochron i był łatwym celem dla nieprzyjaciela. Na szczęście inni lotnicy pomogli mu i osłaniali przed możliwym atakiem.

8. 11 września Niemcy przeprowadzili masowy nalot na Londyn, Dywizjon 303 zdołał strącić aż 13 niemieckich maszyn. Dzięki temu siła Luftwaffe została złamana.

9. Autor opowiada o sierżancie Frantiszku, czeskim lotniku należącym do Dywizjonu 303. Często polował na wroga u wybrzeży Francji, za co podziwiali go koledzy, jednak dowódcom się to nie podobało. Sierżant zginął podczas wykonywania manewru beczki po zwycięskiej bitwie.

10. Arkady Fiedler poświęca również miejsce mechanikom, którzy dbali o samoloty i bez których maszyny by nie wystartowały. Lotnicy po każdej akcji mieli zwyczaj dziękować mechanikom poprzez wykonanie beczki.

11. W połowie września nastąpił ostatni z największych ataków Luftwaffe. Dywizjon 303 również odznaczył się podczas tego starcia. Dzięki polskim i angielskim oddziałom wojsko niemieckie zmuszone było zaniechać ataków i zrezygnować z podboju Wielkiej Brytanii.

Bohaterowie „Dywizjonu 303”

Kapitan Witold Urbanowicz – W czasie Bitwy o Anglię ma trzydzieści cztery lata, jest kapitanem Wojsk Polskich i majorem armii brytyjskiej. Od 5 września dowodzi Dywizjonem 303. Cieszy się on lojalnością podwładnych i uznaniem Anglików. W swoich decyzjach i postępowaniu wykazuje się odwagą, szybkością, trafnością i rzetelnością.

Sierżant Stefan Karubin – Młody chłopak, niski, o chłopięcej twarzy. Choć tryska humorem i jest skłonny do żartów, w walce wykazuje się zawziętością. W czasie lotów jest opanowany, nigdy nie wycofał się ze starcia.

Podporucznik Kazimierz Daszewski – Dość zamknięty w sobie, jednak cieszy się on szacunkiem kolegów z oddziału. W czasie starć, kiedy został zraniony, wykazał się odwagą, silnym charakterem i dzielnie zniósł ból.

Sierżant Józef Frantiszek – Czech, który z okupowanego kraju uciekł do Polski, by walczyć z Niemcami. Następnie przedostał się do Francji, a potem do Anglii. Sierżant preferował samotną walkę, często latał nad Kanał La Manche, gdzie atakował przeciwnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy