Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Poezja Władysława Broniewskiego

Władysław Broniewski był polskim poetą, tłumaczem oraz żołnierzem. W twórczości akcentował swoje przeżycia wojenne oraz akcenty patriotyczne. Wiele z jego utworów opowiada o doświadczeniach narodu polskiego oraz ruchu robotniczego. 

Opracowanie wybranych wierszy W. Broniewskiegoopracowanie poezji broniewskiego

Bagnet na broń

Wiersz jest wezwaniem do walki, podmiot liryczny zwraca się do odbiorcy w celu namówienia go do walki w obrony ojczyzny. Utwór ukazał się 9 kwietnia 1939 roku, a więc kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Wiersz „Bagnet na broń” w czasie wojny zyskał ogromną popularność i kilka dni po jej wybuchu był masowo przedrukowywany. Poeta porównuje ojczyznę do domu, natomiast wroga do podpalaczy, którzy podchodzą pod same drzwi. W utworze poeta uzewnętrznia swoje obawy, takie jak utrata domu, nocne wyrwanie ze snu i zewnętrzne niebezpieczeństwo. Wiersz jest pełen ekspresyjnych zwrotów takich jak: „rzucą grom”, czy „stań u drzwi nocą”, które akcentują bojową i aktywną postawę podmiotu lirycznego.

Brzoza

Jest to jeden z wierszy z cyklu „Anka”, trenów które poeta poświęcił pamięci swojej zmarłej córki. Podmiot liryczny w swoim monologu mówi o smutku i rozpaczy a adresatką wiersza jest brzoza. Poeta zwraca się pełen smutku do drzewa, który jest dla niego świadkiem ludzkiej egzystencji. W kolejnej zwrotce utożsamia postać córki z obrazem drzewa. Poeta po śmierci dziecka jest nie tylko w głębokiej rozpaczy, ale też stracił moc twórczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy