Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Prekursor realizmu magicznego w literaturze

Można powiedzieć, że Gabriel García Márquez odegrał bardzo ważną rolę w iberoamerykańskiej literaturze współczesnej. Jego książki mają czytelników na całym świecie, a jego wpływ można odszukać w wielu miejscach w literaturze współczesnej. Jego styl pisania jest charakterystyczny, dlatego warto przypomnieć sobie jego sylwetkę i dzieła literackie.

Propagator literatury kolumbijskiej

Gabriel García Márquez urodził się w 1927 roku w Kolumbii. Szybko zainteresował się dziennikarstwem i literaturą, dlatego już w kolegium bardzo intensywnie zajmował się pisarstwem. W czasie studiów doczekuje się publikacji swoich dzieł literackich, na początek udaje mu się wydać opowiadania w czasopismach. Wkrótce sam zostaje redaktorem czasopisma „El Espectador”. Równocześnie z działalnością dziennikarską rozwija się na polu literatury. Wydaje zbiór opowiadań „Trzecia rezygnacja„, następnie powieść „Szarańczę” oraz „Nie ma kto pisać do pułkownika. W czasie twórczości literackiej jest jednocześnie osobą angażującą się społecznie i polityczne. Wspiera partię socjalistyczną a także protestuje przeciwko dyktaturze Pinocheta w Chile. Ukazują się jego kolejne dzieła literackie, z których każda następna zdobywa coraz większą sławę. Zwieńczeniem ale nie zakończeniem jego literackiej kariery jest otrzymania Nagrody Nobla w 1982 roku.

Najsłynniejsze dzieła literackie Gabriela Garcíi Márqueza

Jeżeli przypadkowa osoba kojarzy nazwisko Gabriela Garcíi Márqueza, to z pewnością kojarzy go z książką „Sto lat samotności”. To dzieło literackie szybko weszło do kanonu literatury współczesnej i jest zaliczana jako jedna z ważniejszych książek literatury iberoamerykańskiej. Jednak na tym tytule czytelnicy uwielbiający  Gabriela Garcíę Márqueza nie powinni poprzestawać. Ostatnio została sfilmowana książka „Miłość w czasach zarazy”. jest to romantyczna historia pełna nieoczekiwanych zwrotów i zaskakujących wydarzeń. Najnowszą książką autora jest „Rzecz o mych smutnych dziwkach”, która opowiada o miłości starszego człowieka do młodej dziewczyny. W chwili, kiedy postanawia zrealizować tą miłosną zachciankę, w jego życie wkradają się emocje i zdarzenia, które nigdy dotąd go nie spotkały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy