Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Egzaminy za pasem, więc do książek warto zajrzeć

14 kwietnia 2012

Już niedługo maj, a wraz z nim matury oraz w dalszej kolejności kolejne egzaminy. Aby zakończyły się one szczęśliwie, warto zajrzeć już teraz do książek. Wiadomość ta szczególnie dedykowana jest dla maturzystów z polskiego. Z pewnością rozpoczną teraz krucjatę po Internecie w poszukiwaniu bryków, ściąg i wszelkich opracowań.. Spodziewamy się wzmożonych wizyt na naszej witrynie :-).

Najpopularniejsze książki w styczniu

14 marzec 2012

Bestsellery w styczniu nie przyniosły niespodzianek ani większego zaskoczenia wśród właścicieli księgarń. Od kilku miesięcy został zapoczątkowany szał na książki Stiega Larssona, który nadal nie przemija. Jego kolejne książki „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” , „Dziewczyna, która igrała z ogniem” oraz „Zamek z piasku, który runął” znalazły się na samym szczycie. Po części jest to spowodowane ekranizacją książki, czyli film „Dziewczyna z tatuażem”. Oprócz tego czytelnicy równie chętnie sięgali najnowszą książkę Umberto Eco „Cmentarz w Pradze”. Inne pozycje, które były chętnie czytane to powieści takie jak: „Drzwi do piekła” Marii Nurowskiej, „Woal” Ana Veloso, „Drwal” Michała Witkowskiego oraz „Latarnik” Camill Läckberg. Jak widać, Polacy chętnie sięgają po powieści kryminalne w zimowe wieczory.

Źródło: gazeta wyborcza

 

 

 

Uhonorowane książki w Oskarach 2012

27 luty 2012

Noc Oscarowa już minęła, teraz pozostało wspominanie i podsumowanie tego wyjątkowego wieczora. Tegoroczna gala obyła się bez większych niespodzianek, nikt nie okazał się czarnym koniem wyścigu po statuetkę. Choć Oskary to nagrody filmowe, to często mają wiele wspólnego z literaturą.

 Święto filmu bywa równocześnie nocą z pozostałymi dziedzinami sztuki. Granice między niektórymi gatunkami są płynne i dają się bardzo łatwo przekraczać. Tak jest z filmami inspirującymi się dziełami literackimi czy też stworzonymi na podobieństwo spektakli teatralnych jak „Rzeź” Romana Polańskiego czy głośny film Larsa von Tiera „Dogville”.

Książka na obecnej gali triumfowała przy filmach „Spadkobiercy”, „Czas wojny” i „Służące”, które stały się nie mniej udanymi ekranizacjami literackimi. Film „Spadkobiercy” oparty został na książce Kaui Hart Hemmings. Film opowiada o nieco zagubionej i poszukującej szczęścia rodzinie. Z kolei film i książka „Służące” Kathryn Stockett porusza problem rasizmu i sytuacji czarnoskórych w Ameryce lat 50. „Czas wojny” to ekranizacja familinej powieści Michaela Morpurgo. Każda z tych książek okazała się bestsellerem nim została przeniesiona na ekran, warto więc zgłębić się w literackich poprzedników oscarowych filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy