Witajcie na stronie streszczenia-lektur- blogu o książkach i lekturach!

Opracowanie lektury „Kukuryku na ręczniku” Marii Kownackiej

Maria Kownacka jest znaną autorką utworów oraz sztuk dla dzieci. Współpracowała z czasopismem „Płomyk”, w którym można zapoznać się z jej utworami. Do jej najpopularniejszych utworów należą „Plastusiowy pamiętnik”, „Kukuryku na ręczniku”, „Kajtkowe przygody” czy „Rogaś z doliny Roztoki”.

Opracowanie i streszczenie lektury „Kukuryku na ręczniku”

– Zbiór opowiadań został wydany w 1936 roku

– W zabawny sposób uczą dzieci zasad higieny osobistej.

1. „O szybce z okna i kafelku z pieca” – w domu mieszka szybka z okna i kafelek z pieca a oprócz tego domownicy: Malwina, Balbina i babinka starowinka. Szybka wyglądała na świat i kiedy w piecu było napalone, mówiła że jej gorąco i czas otworzyć okno. Dzięki temu wpadało świeże powietrze i nikt nie chorował, jedynie Balbina nie lubiła chłodu i kryła się pod pierzyną.

2. „O grubej Balbinie, o Katarzynie i o pierzynie” – Balbina leżała pod pierzyną, spociła się i dostała kataru. Szybka i kafelek kłócili się kto jest winny jej chorobie. W końcu przyszedł doktor, kazał zmienić pierzynę na kołdrę i otworzyć okno. Dzięki temu Balbina była wkrótce zdrowa.

3. „Kukuryku na ręczniku” – Mama przypominała Zosi i Tadzikowi, żeby myli ręce. Wyszyła na ręczniku kolorowego kogucika, który miał mu pomóc w pamiętaniu o tym.

4. „O Kubusiowym kubusiu” – Kubuś niestarannie mył zęby, aż dzieci śmiały się że zrobił sobie w ustach spiżarnię i wiadomo co jadł na śniadanie. Kubuś poprosił mamę o kubek do mycia zębów i teraz już dokładnie szoruje zęby.

5. „A ten misio nieboże, to się kąpać nie może” – Joasia brała zabawki do kąpieli, pluszowy miś poprosił dziewczynkę żeby go też wzięła. Jednak kąpiel mu zaszkodziła, Joasia powiesiła misia na piecu żeby wysechł i nie mogła się z nim już kąpać.

6. „O kosmatej rękawicy,  o mydle i o Grzesiu straszydle” – Ciotka Klotka porządnie wyszorowała Grzesia kosmatą rękawicą i cały brud za uszami i paznokciami znikł.opracowanie lektury kukuryku na ręczniku

7. „O ciotce Klotce i o czapli z czerwonego pudełeczka” – ciocia Klotka nosiła w kieszeni pudełeczku, gdzie trzymała igielnik, naparstek oraz nożyczki w kształcie czapli. Kiedy dzieci przyszły do niej z prośbą o opowiedzenie bajki, ta opowiadając im opowieść o czapli, obcięła za długie paznokcie.

8. „O Petroneli i o sobocie dłuższej od niedzieli” – Petroneli wystawała halka spod sukienki i chłopcy śmiali się, że sobota wystaje jej spod niedzieli. Ciotka Klotka dała jej igłę z nitką, dziewczyna podwinęła haleczkę i spódniczkę i wyprasowała żelazkiem, od tego momentu miała nienaganny ubiór.

9. „Po czemu u Hanki były obarzanki” – Hanka miała zwinięte i dziurawe pończochy, na szczęście ciotka Klotka zrobiła Hance z gumek podwiązki i zacerowała dziury.

10. „O tym, jak dziada z babą brakowało i co się potem stało” – Agnieszka w szafie zrobiła w szafie porządek, ciotka Klotka powiedziała, że tylko dziada i baby brakowało do tego nieporządku. Wprowadzili się, jednak baba nie mogła znieść bałaganu i się szybko stamtąd wynieśli. Agnieszce było wstyd i zrobiła porządek w szafie.

11. „O piłce psotnicy, co robiła szkody i o tym, co kijaszek wygnał spod komody” – Piłka Joasi turlała się po całym pokoju, kiedy wpadła pod komodę, dziewczynka starała się ją wypchnąć kijem od miotły. Jednak wraz z piłką wyskoczyły tumany kurzu.

12. „O dziadołkach z kurzu, co siedzą pod komodą i trzęsą burą brodą” – Joasia widząc tyle dziadołków, postanowiła szybko je posprzątać przy pomocy ścierki, wody i śmietniczki.

13. „O ogniu, co spalił dziady, bo nikt by im nie dał rady” – Kiedy dziadołki były w śmietniczce, Joasia wrzuciła je do kurzu, dzięki czemu znikły bez śladu.

14. „O tym, jak matematyka po klasie fika” – Nowy chłopiec usiadł z Petronelą w ławce. Dziewczynka wyciągnęła książkę do matematyki, która miała podarte kartki. Kiedy wpadł do klasy wiatr, karki pofrunęły. Nowy chłopak śmiał się z dziewczynki, jednak obiecał że pożyczy klej i sklei książkę Petroneli.

15. „Majster – Klajster” – Chłopiec Janek posklejał Petroneli książki, również inne dzieci poprosiły go o to. Koledzy nazwali go Majstrem-Klajstrem, Janek wytłumaczył że jego tata jest introligatorem i dzięki temu on wie jak postępować z książkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge
Kategorie
Copyrights © 2015-2016 SUZETTE. All Rights Reserved.

Polecamy